Koszyce 2017 – czyli sztuka jedzenia, picia i korzystania ze stopera

Krzysztof Szymański, 2017-10-03, 13:58
W świecie Ultramaratończyków jest takie powiedzienie, że "Ultramaraton to konkurs w jedzeniu i piciu". Maraton wprawdzie to jeszcze nie ultra, ale powiedzenie to sprawdza się równie dobrze przy dystansie 42195 m. Dodałbym jeszcze jedno określenie od siebie: maraton to konkurs w umiejętnym korzystaniu z zegarka i przekomarzaniu się z własną głową. W tej relacji z mojego startu w 94. Maratonie w Koszycach postaram się wyjaśnić dlaczego tak uważam.
Koszyce 2017 – czyli sztuka jedzenia, picia i korzystania ze stopera

Planowanie

Sezon biegowy jesień-zima 2016/2017 zakończyłem startem w maratonie w Łodzi, który odbył się 23 kwietnia. Wynik jaki osiągnąłem nie był może aż tak zły 3:13:30, jednak nie był też moim szczytem marzeń. Wynik był adekwatny do formy jaką udało mi się wtedy wypracować rzutem na taśmę, po kontuzji pleców. Po tym starcie poczułem pewnego rodzaju sportową pustkę, bieganie dla samego biegania średnio mnie kręci, musiałem znaleźć sobie jakiś cel dla którego mógłbym trenować. Pomysł na kolejne 6 miesięcy podsunął mi Jarek Podsiadło z którym ostatnimi czasy często podróżowaliśmy po różnych zakątkach zaliczając fajne imprezy biegowe. Padło na Koszyce, sprawy potoczyły się tak szybko, że w 7 dni po starcie w Łodzi mieliśmy już opłacony start i nocleg w Koszycach. Do naszej wyprawy za południową granicę dołączyli także Łukasz Klich (z którym razem wparowaliśmy na metę w Łodzi) oraz Grzegorz Boberek z "Pogoria Biega".
Miejsce i czas startu były więc już ustalone. Pozostało obrać sobie ambitny ale osiągalny cel. Moja życiówka w maratonie wynosiła na ten moment 3:10:40 i została wywalczona w Wiedniu. Tak naprawdę to zarówno w Wiedniu, jak i rok wcześniej w Katowicach podczas Silesia Marathon (3:11:40) walczyłem o wynik poniżej 3:10:00, ale z różnych przyczyn się nie udało. W Katowicach pokonały mnie podbiegi, w Wiedniu zbytnia wiara w międzyczasy podawane przez zegarek. W Koszycach chciałem w końcu coś tym temacie zdziałać.
Tabele Danielsa na podstawie moich wyników z zawodów na 10km i półmaratonie wróżyły mi wynik w maratonie na poziomie 3:07:00. Jednak ja tego Danielsa już dobrze znałem i wiedziałem, że te prognozy są możliwe do zrealizowania w idealnych warunkach takich jak: dobra pogoda (czyli zimno), płaska trasa, niska waga zawodnika (znaczy się nie przytyję :) i solidnie przepracowany plan treningowy. Jak już wcześniej pisałem cel miał być ambitny więc postanowiłem, że spróbuję pobiec na te 3:07:00 i aby to zrealizować trochę schudnę (waga docelowa 72kg) i zrealizuję cały plan treningowy Danielsa. Przy spełnieniu tych założeń musiało się udać. Aby jednak w miarę komfortowo biegało mi się tempie maratońskim (które dla czasu 3:07:00 wynosiło 4:27/km) zastosowałem pewien trik. Polegał on na tym, że pierwsze 3 fazy planu realizowałem pod dystans 5-10km, a dopiero w czwartej fazie miałem trenować typowo pod maraton. Dzięki tej sztuczce miałem przyzwyczaić się do szybkiego (jak dla mnie) biegania oraz dyskomfortu z tym związanego. Do tego planu dołączył także Łukasz który biegał na podobnym jak ja poziomie.

Przygotowania

Plan zaczynał się niewinnie, były biegi spokojne, były rytmy, tempo maratońskie, coraz częściej odwiedzaliśmy stadion. W głowie Łukasza jawił się plan aby ten maraton w Koszycach był krokiem pośrednim do złamania 3h w 2018r. Stwierdziliśmy, że trzeba sobie podnosić poprzeczkę, ale najpierw trzeba było pobiec na 3:07 w Koszycach aby sobie udowodnić, że złamanie 3h to nie science-fiction.
Czas płynął bardzo szybko, treningi wychodziły dobrze, od lipca przeszedłem na dietę bez słodyczy (dałem sobie wyzwanie na 90dni). Dzięki zrzuceniu ok. 6kg w miesiąc zaczęło mi się biegać naprawdę lekko przy prędkościach które jeszcze tak niedawno były bardzo trudne. Tętno średnie było coraz niższe. Wskoczyłem na wyższy level. Pod koniec lipca osiągnąłem docelową wagę 72kg. Wszystko zmierzało w dobrym kierunku.
Niestety w połowie sierpnia, zło siedzące we mnie podkusiło mnie na wakacjach nad morzem aby spróbować lodów tajskich. Były niezłe, ale podziałało to na mnie jak zwolnienie hamulca blokady i rozpoczęcie losowania ze zbioru: lody, chipsy, paluszki, ciastka. Później już nie udało wrócić się do 72kg.
Forma jednak została. Nadal tempa interwałowe, progowe, maratońskie biegaliśmy z Łukaszem ze sporym zapasem w stosunku do planu. Dzięki Danielsowi mieliśmy okazję poczuć jak smakuje na treningu ponad 22km w tempie 4:21/km, czy 5km w tempie progowym poniżej 4:00/km. Było momentami mocno.
Wrzesień dobiegał końca, ostatni tydzień to tapering, czyli ograniczanie kilometrów na treningach, aby nogi odpoczęły, mieliśmy poczucie dobrze zrealizowanego planu treningowego.

Koszyce


W sobotę 30 września z Jarkiem, Łukaszem i Grzegorzem udaliśmy się do Koszyc. Moja waga w dniu wyjazdu osiągnęła 78kg, czyli czekał mnie najcięższy maraton z dotychczasowych. No ale pozostałe warunki na optymalny bieg wydawały się być spełnione: trasa w Koszycach płaska, temperatura 12-15st.
Po dojechaniu na miejsce okazało się, że nasze apartamenty są tuż przy bramie start/meta. Super miejscówka. Po wejściu do środka kolejne zaskoczenie – w lodówce szampan, piwo, w zamrażalniku chłodzi się inny %, a na półce w kuchni płatki kukurydziane, miód, biszkopty. Pełen wypas.

Do tego miłe wspomnienia sprzed lat, kiedy udaliśmy się z Magdą na rowerowo-romantyczny weekendowy wypad do Koszyc.
W sobotę wieczorem odebraliśmy pakiety, zaliczyliśmy krótki spacer po mieście, lekki carboloading i poszliśmy w miarę wcześnie spać, aby rano w niedzielę wstać wypoczętym. Dobraliśmy się idealnie, nikt nie imprezował, nie chrapał, nie było kolejek do WC rano, żadnych szaleństw – oby więcej takich wypadów.

Maraton

8:20 wychodzimy w strojach startowych na rozgrzewkę. My z Łukaszem swoim tempem, Jarek z Grzegorzem swoim, życzymy sobie powodzenia i udajemy się do swoich stref startowych.
Oprócz biegu maratońskiego w tym dniu był jeszcze półmaraton, rolki 20km, sztafeta 4x10.5km i handbike. Sporo zawodników. Na rozgrzewce jeden z rolkarzy przejeżdża mi po stopie, na szczęście bez większych szkód dla mojego napędu.
Punkt 9.00 startujemy. Strategię mamy następującą:

  • Pierwsze 15km spokojnie po 4:29/km
  • Następnie 10km szybko po 4:20/km
  • Ostatnie 17km ze średnią 4:25/km aby na metę dotrzeć w 3:06:55s

Taka strategia pozwalała zamienić cięzki dla głowy dystans 42km na mniejsze odcinki, oraz płynnie się rozpędzać oszczędzając siły na początku.
Z poprzednich moich startów w których sugerowałem się tempem średnim podawanym przez zegarek na podstawie GPS wyciągnąłem wnioski. GPS zwykle oszukuje podając, że maraton trwa 42.500 lub więcej. Już w Wiedniu złamałem 3h 10min w maratonie mając jeszcze 500m do mety. Kolejny raz nie dam się oszukać. Decyduję się więc tempo sprawdzać metodą bardziej realną mierząc międzyczasy co 1km oznaczony na trasie przez organizatora. Była to dobra decyzja, bo tak jak się spodziewałem GPS podawał zbyt optymistyczne średnie np. 4:20/km w porównaniu do 4:28/km według stopera. Różnica spora i teraz wystarczy sobie pomnożyć takie 8s przez 42km i widać o ile można się rozczarować.
Lecimy według stopera, kilometry wychodzą idealnie według planu. Pierwsze 10km w 44:31. Po 15km przyspieszamy do 4:20/km. Półmaraton mija w 1:33:38, mamy zapas 14s. Nie jest źle. Te szybkie 10km trochę nas męczy. Tak naprawdę pobiegliśmy je nawet tempem 4:19. Z ulgą na 25km zwalniamy do 4:25/km ;) Jednak wcale lekko już nie jest. W dodatku zaczynam odczuwać potrzebę wizyty w toalecie. Przekomarzam się z własną głową i dochodzimy do wniosku, że jeszcze trochę wytrzymam, a później się zobaczy.

 

Organizacja punktów odżywczych na trasie jest bardzo fajna, są izotoniki w małych buteleczkach, woda w buteleczkach, woda w kubkach, gąbki. Dla każdego coś fajnego. Ja na razie nie korzystam z bufetu. Mam swój zapas przy pasie z którego systematycznie sobie podjadam i popijam. Pierwsze żele energetyczne łykam na 10km, 21km. Bidoniki opróżniam na 5, 10, 15, 20km. Opróżnione bidoniki uzupełniam wodą z buteleczek które łapię na bufetach. Przy jednej takiej operacji gubię bidon, ale wracam się po niego i lecę dalej. Na szczęście wiele sekund nie straciłem ;)
Około 29km kiedy zaczynam już coraz bardziej odczuwać trudy biegu biorę żel z kofeiną. Był to strzał w 10-tkę, bo mimo iż biegnie się już ciężko to utrzymuję tempo w okolicach 4:27/km. 

Jest to wolniej niż planowane 4:25/km, ale nie jest źle. Po 34km orientuję się, że Łukasz zaczyna zostawać w tyle choć i tak biegniemy wolniej niż planowaliśmy. Lecę tempem na jakie mnie w tym momencie stać. Mijam coraz więcej zawodników, mnie nikt nie wyprzedza. To mnie nakręca i pomaga w walce z samym sobą. Widzę, że inni też już mają dość. Pozostałą część dystansu do mety rozbijam sobie na mniejsze odcinki, aby było to łatwiejsze do strawienia dla głowy. Jeszcze 3km po obrzeżach centrum, a później będzie już tylko 2km z kawałkiem do mety prosto w dół wśród wrzasku kibiców - tam przyspieszę myślę sobie. Te 3km przebiegłem w tempie ok. 4:30, ale te upragnione 2km w dół do mety już wcale nie były tak łatwe jak mi się wydawało. Trochę bałem się zwolnić hamulce i pobiec ile sił, bo miałem w głowie wspomnienie Recho Kosgei z Maratonu Warszawskiego którą na 800m przed metą ścięło z nóg.

Ostatnie 2km więc tylko trochę przyspieszyłem do ok. 4:25km (szału nie było). Widzę wreszcie bramę i na zegarze 3:06:50. Wiem, że już poniżej 3:07:00 nie zdążę, ale wynik i tak będzie bardzo dobry jak na mnie. Wbiegam na metę jest 3:07:14. Czas netto 3:07:10 jest super. Sam w to nie wierzyłem, ale Magda we mnie wierzyła i tchnęła tą wiarę we mnie. Nie wypadało więc odpuścić tylko dla tego, że było ciężko. Na życiówkę trzeba zapracować, trochę się pomęczyć. Udało się. Jestem szczęśliwy, zadowolony. Życiówka poprawiona o ponad 3 minuty.

Teraz tak jak sobie obiecałem mam cały październik na regenerację, będę miał więcej czasu na wszystkie ważne rzeczy które mi umykały pomiędzy treningami.

Podsumowanie

Ten maraton uświadomił mi jak ciężka i długa droga jeszcze przede mną w drodze do finału projektu maraton

Ten maraton nauczył mnie jeszcze dwóch (no może trzech) ważnych rzeczy:

  1. Tempo trzeba kontrolować na podstawie międzyczasów na stoperze przy mijaniu oznaczeń kilometrów na trasie. Ufając pulsometrowi z GPS można się srogo rozczarować. Mój pomylił się o 500m co przekłada się na ponad 2min !!!
  2. Podczas maratonu trzeba regularnie pić i jeść, aby mieć siłę biec bez większych kryzysów. Ja piłem w tym dniu wodę z miodem i cytryną z własnych bidoników (co 5km) i jadłem żele firmy ALE co około 9km. Wiem, że z kubków które dają na trasie wiele się nie napiję. Sporo się rozlewa, a jeszcze jest ryzyko zaksztuszenia. Wolę dźwigać swoje bidoniki.
  3. Niska waga startowa jest ważna, ale nie najważniejsza. Nie można przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Ważne, aby w dniu zawodów być pojedzonym, ale czuć się lekko. Nie jest to łatwe i każdy musi znaleźć swój złoty środek. Skoro udało mi się poprawić przy wadze 78kg będąc w podobniej formie przy wadze 72kg powinno być łatwiej. Na pewno będzie to mnie kosztowało mniej energii.

Podziękowania

Dziękuję Magdzie i córkom za wyrozumiałość, kiedy rano zamiast spać kręcę się po kuchni szykując się na trening. Dziękuję całej najbliższej rodzinie, że znosicie moje hobby nieraz się stresując, czy nic mi się nie stanie.
Dzięki Jarku, że nas szczęśliwie dowiozłeś do Koszyc i z powrotem do domu. Dzięki Łukasz za wzajemną motywację/kontrolę na treningach i podczas zawodów. Dzięki Grzegorz za miłe towarzystwo.

Dzięki wszystkim którzy we mnie wierzyli i mi kibicowali.
Dzięki wam było mi łatwiej.

 

Galeria: Koszyce Maraton 2017

Powiązane informacje

Altus Cup Mistrzostwa Polski Weteranów w biegu po schodach, czyli bieg na dystansie 33 pięter
Altus Cup Mistrzostwa Polski Weteranów w biegu po schodach, czyli bieg na dystansie 33 pięter. Czy biegi górskie mogą odbywać się w mieście ? Pewnie, że tak. Mogą nawet odbywać się w... [więcej]
4. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą
4. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą. Serdecznie zapraszamy do udziału w 4 edycji Sosnowieckiego Biegu Policz się z Cukrzycą w Sosnowcu... [więcej]
Maraton, który pozostanie w mojej pamięci do końca życia
Maraton, który pozostanie w mojej pamięci do końca życia. Po nieudanym Maratonie Warszawskim w głowie była tylko jedna myśl, ponowna próba na... [więcej]
Bieg Drwala górski bieg w Jaworznie – „Nie wierz nigdy kobiecie”
Bieg Drwala górski bieg w Jaworznie – „Nie wierz nigdy kobiecie”. Zapisałem się na Nocne Marki 5 km super luzacki bieg przebierańców teraz pora zapłacić i... [więcej]
Żeby życiówka stała się faktem - relacja Damiana z IV Półmaratonu Gliwickiego
Żeby życiówka stała się faktem - relacja Damiana z IV Półmaratonu Gliwickiego. Żeby życiówka stała się faktem -postanowiłem zrealizować 10-tygodniowy plan treningowy... [więcej]
VI CROSS CZWÓRKI – BŁOTO, PIACH, SŁOŃCE, KRZACZORY I HARPAGANI <3
VI CROSS CZWÓRKI – BŁOTO, PIACH, SŁOŃCE, KRZACZORY I HARPAGANI <3. Sobota spędzona na kanapie przy kompie i śledzeniu naszych Ultrasów na Łemkowynie ;)... [więcej]
Jestem Uuuuultrasem 70km
Jestem Uuuuultrasem 70km. 15 kobieta na mecie !!! 145 w open - jestem zadowolona i zaskoczona :) [więcej]
#Łemkowynaultratrial - Misja przygoda - Realizacja w 100%
#Łemkowynaultratrial - Misja przygoda - Realizacja w 100% . Misja przygoda - Realizacja w 100%. Tym razem była misja Łemkowyna na dystansie 70 km. Zaczęło... [więcej]
Bank of America Chicago Marathon
Bank of America Chicago Marathon. W zeszłym roku zapisując się na maraton do Chicago nie myślałem ze dopisze mi szczęście i zostanę... [więcej]
Silesia Maraton 2017 - potrójna relacja
Silesia Maraton 2017 - potrójna relacja. Była potrójna relacja z połówki, to teraz wisienka na torcie - potrójna... [więcej]
Festiwal Biegów Ziemi Kłodzkiej - Pokonaj Twierdzę bieg 10 km
Festiwal Biegów Ziemi Kłodzkiej - Pokonaj Twierdzę bieg 10 km. Trasa biegu jest niewątpliwie atrakcyjna, ale zarazem bardzo, bardzo wymagająca. Tutaj nie... [więcej]
Silesia Półmaraton 2017 - potrójna relacja
Silesia Półmaraton 2017 - potrójna relacja. 1 Października w Katowicach się wiele działo. Wielu Harpaganów postanowiło zmierzyć się z... [więcej]
9. Bytomski Półmaraton
9. Bytomski Półmaraton. Na dwa tygodnie przed startem docelowym w okresie lato-jesień 2017 jakim jest maraton w Koszycach... [więcej]
Duathlon w Bojanowie
Duathlon w Bojanowie. Do startu w 1 Duathlonie w Bojanowie namówiła mnie kuzynka, zapisaliśmy się na sztafetę... [więcej]
Moja druga piętnastka ... czyli
Moja druga piętnastka ... czyli "dzień konia". Start w 3 edycji biegu 15tka którego trasa w większości pokrywa się z trasą lini... [więcej]
Na i udało się 64 km zaliczone
Na i udało się 64 km zaliczone. Była relacja Isabeli z Krynicy, tym razem zapraszamy do relacji Mariusza, który tak... [więcej]
Ultramaraton 64 km -Krynica
Ultramaraton 64 km -Krynica. Na ten bieg zapisałam Nas bez wiedzy Ira i dzięki Oli, która bardzo pozytywnie opowiadała... [więcej]
4.Półmaraton Praski - Dominik Kamiński
4.Półmaraton Praski - Dominik Kamiński. Harpagan Sosnowiec, oprócz startującej Anety Winter, miał na starcie jeszcze dwóch... [więcej]
BMW Półmaraton Praski - rewanż
BMW Półmaraton Praski - rewanż. Decyzja o wystartowaniu w BMW Półmaraton Praski w 2017 roku zapadła w momencie, kiedy... [więcej]
22.Miedzynarodowy bieg uliczny w Jaworznie
22.Miedzynarodowy bieg uliczny w Jaworznie. Pierwsze moje zawody w tym roku. Najwyższa pora przyszła żeby gdzies wystartować. Wybór... [więcej]
38. PKO Półmaraton Szczecin znaczy 10 km w Szczecinie
38. PKO Półmaraton Szczecin znaczy 10 km w Szczecinie. Półmaraton w Szczecinie” brzmi pięknie, lecz nie tym razem :0) Pod szyldem... [więcej]
Tour de Pologne Amatorów 2017
Tour de Pologne Amatorów 2017. Tour de Pologne Amatorów 2017 – kolejna odsłona zmagań z legendarną trasą Tour... [więcej]
2 x 500+
2 x 500+. Lipiec nie zapowiadał nic szczególnego. Kontynuacja planu pod 10km, jakieś starty po... [więcej]
Wakacje! - urlop! bez zawodów ?
Wakacje! - urlop! bez zawodów ?. Oczywiście, że nie :) Harpagani nie odpoczywają ;)
Tak jak w ubiegłym roku Damian... [więcej]
XII Dobrodzieńska Dycha – 22/07/2017
XII Dobrodzieńska Dycha – 22/07/2017. Zapraszam do relacji z Dobrodzieńskiej Dychy – czyli biegu ulicznego na 10km w mieście w... [więcej]
3. Otwarte Mistrzostwa Bielska Białej w Biegach Górskich
3. Otwarte Mistrzostwa Bielska Białej w Biegach Górskich. W dniu 24.06.2017 w Bielsku-Białej odbyły się 3. Otwarte Mistrzostwa B-B w Biegach... [więcej]
 5. Edycja Biegu Ulicznego - Tolerancja na Sportowo w Oświęcimiu
5. Edycja Biegu Ulicznego - Tolerancja na Sportowo w Oświęcimiu. "Przed lekkim roztrenowaniem i następnym okresem przygotowawczym do jesiennego maratonu... [więcej]
3x Śnieżka - oczami kibica
3x Śnieżka - oczami kibica . Kibicowanie jest fajne, ale uwierzcie mi też trochę męczące. Na samym kibicowaniu i wspieraniu... [więcej]
Bieg dla Słonia 2017
Bieg dla Słonia 2017. Kolejnym przystankiem na drodze kariery grupy BarWar stał się Chorzów i Bieg dla... [więcej]
15. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run
15. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run. Zapraszamy do lektury relacji Marka z biegu Rossmann Run - ulicą Piotrkowską w Łodzi. [więcej]
VII edycja Szóstki Pogorii
VII edycja Szóstki Pogorii. ​14.05.2017 w Dąbrowie Górniczej odbyła się VII edycja Szóstki Pogorii. [więcej]
Formoza Challenge 2017 - Oborniki
Formoza Challenge 2017 - Oborniki. W niedzielę na torze motocrossowym w Obornikach odbyła się druga edycja biegu survivalowo –... [więcej]
BIKE ATELIER XC 2017 ŚRODULA
BIKE ATELIER XC 2017 ŚRODULA . Trzy dni temu narodził się w głowie pomysł, żeby spróbować swoich sił w zawodach Bike... [więcej]
Bieg z flagą
Bieg z flagą. Dnia 02 maja roku pańskiego 2017 w mieście Katowice odbył się Bieg oraz marsz NW z Flagą na... [więcej]
Najważniejsza jest Wiara, że to co robisz Jest dla Ciebie ważne!
Najważniejsza jest Wiara, że to co robisz Jest dla Ciebie ważne! . W 2014 roku po raz pierwszy postanowiłem wystartować na królewskim dystansie maratońskim... [więcej]
ORLEN WARSAW MARATHON nadzieja i cierpliwość w dążeniu do celu.
ORLEN WARSAW MARATHON nadzieja i cierpliwość w dążeniu do celu.. ORLEN był moim 10-tym jubileuszowym startem na królewskim dystansie i zarazem miał mi... [więcej]
Jak nie teraz, to kiedy?
Jak nie teraz, to kiedy?. Zima 2016, trening biegowy z garstką Harpaganów. Rozmowy na temat dotychczasowych... [więcej]
Jak ja się tam znalazłam i po co ?
Jak ja się tam znalazłam i po co ?. DOZ Maraton Łódź Jak ja się tam znalazłam i po co człowiek jedzie 195 km w jedną stronę,... [więcej]
W BIEGU PO ŻYCIÓWKĘ
W BIEGU PO ŻYCIÓWKĘ. Łódź maraton nie zapowiadał się dla mnie tak dobrze. Dwa tygodnie przed startem test... [więcej]
DOZ Łódź Maraton 2017 - relacja Rafała
DOZ Łódź Maraton 2017 - relacja Rafała. 23 kwiecień 2017 przeszedł już do historii, zapisał się w kalendarzu biegowym... [więcej]
​Zmagania z czasem ... maraton czy 10 km ????
​Zmagania z czasem ... maraton czy 10 km ????. Łódź maraton 2017 miał być dla mnie powrotem do biegania. Tak powrotem, bo marzyło mi się,... [więcej]
Wielka Prehyba - czyli 43km po górach w Szczawnicy
Wielka Prehyba - czyli 43km po górach w Szczawnicy. 22 kwietnia w sobotę odbyła się V edycja Biegów w Szczawnicy. Zawody rozegrały się na 4... [więcej]
X Półmaraton Dąbrowski ... oczami i ... emocjami Isabeli :)
X Półmaraton Dąbrowski ... oczami i ... emocjami Isabeli :). "TRZEBA MIEĆ CZAS MA BIEGANIE, A NIE BIEGANIE NA CZAS " słowa Panrunnera już na zawsze... [więcej]
 VII Półmaraton Pabianice - Relacja Damiana
VII Półmaraton Pabianice - Relacja Damiana. Po pierwszym starcie w tym roku Bieg Lorensa na 10km postanowiłem spróbować swoich sił na... [więcej]
Wyniki 4. Harpagańskiej Dychy
Wyniki 4. Harpagańskiej Dychy. Prezentujemy wyniki 4. Harpagańskiej Dychy, w której pomiar czasu zapewniła nam firma... [więcej]
Pakunki z prezentami do pakietów już u nas
Pakunki z prezentami do pakietów już u nas. Meldujemy, że dojechały do nas pakunki z prezentami do pakietów - koszulki, buffy i ...... [więcej]
Listy startowe na 4 Harpagańską Dychę
Listy startowe na 4 Harpagańską Dychę. Prezentujemy finalne listy startowe na 4. Harpagańską Dychę. Lista na bieg główny na 10km... [więcej]
Sesja fotograficzna - do wylosowania na 4. Harpagańskiej :)
Sesja fotograficzna - do wylosowania na 4. Harpagańskiej :). „Fotografować to znaczy wstrzymać oddech, uruchamiając wszystkie nasze zdolności w obliczu... [więcej]
Odbiór pakietów startowych
Odbiór pakietów startowych. BIURO ZAWODÓW mieścić się będzie na stadionie lekkoatletycznym Al. Mireckiego 4 (wejście... [więcej]
Mamy komplet
Mamy komplet. LIMIT MIEJSC WYCZERPANY UWAGA, UWAGA, PILNA WIADOMOŚĆ DNIA DZISIEJSZEGO
MAMY... [więcej]
Pobiegnij dla Martyny!
Pobiegnij dla Martyny!. Zapraszamy do przyłączenia się do akcji charytatywnej „biegnę dla Martyny”... [więcej]
Koszulka techniczna 4 H.D.
Koszulka techniczna 4 H.D.. Odkrywamy kolejną część pakietu startowego uczestników 4. Harpagańskiej Dychy - KOSZULKĘ... [więcej]
VII Bieg Pawła Lorensa
VII Bieg Pawła Lorensa. Zapraszamy na relację Damiana: W niedzielę w Paprocanach odbył się się VII Bieg Pawła Lorensa.... [więcej]
MARSZ NORDIC WALIKNG - LIMIT MIEJSC WYCZERPANY :)
MARSZ NORDIC WALIKNG - LIMIT MIEJSC WYCZERPANY :) . UWAGA !!! UWAGA !!! UWAGA !!!
Informujemy, że został WYCZERPANY LIMIT MIEJSC W MARSZU... [więcej]
BIG Sponsorzy 4. Harpagańskiej Dychy :)
BIG Sponsorzy 4. Harpagańskiej Dychy :). Niezmiernie cieszy nas fakt dołączenia dwóch fantastycznych sponsorów FACTORY... [więcej]
Przedłużamy termin niższej opłaty startowej
Przedłużamy termin niższej opłaty startowej. W związku z dużą ilością emaili, które do nas docierają ... na PROŚBĘ ZAWODNIKÓW... [więcej]
Koszulka techniczna i buff w pakiecie 4 H.D.
Koszulka techniczna i buff w pakiecie 4 H.D.. Dzięki Głównemu Sponsorowi [więcej]
 III Międzygrupowy Zlot Nordic Walking Żarki Letnisko
III Międzygrupowy Zlot Nordic Walking Żarki Letnisko. III Międzygrupowy Zlot Nordic Walking to już trzecie spotkanie zwariowanych nordików z... [więcej]
3. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą - ZA NAMI
3. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą - ZA NAMI. POMAGANIE PRZEZ BIEGANIE - jest cudownym przeżyciem. DZIĘKI WSZYSTKIM dzisiaj obecnym... [więcej]
Wesołych Świąt 2016 i pogody ducha na cały 2017
Wesołych Świąt 2016 i pogody ducha na cały 2017. Z okazji zbliżających się ŚWIĄT - z dużą dawką humoru i radości  [więcej]
Urodziny urodziny i ... po urodzinach
Urodziny urodziny i ... po urodzinach. Było urodzinowo, było Mikołajkowo, było uroczyście, było bardzoooooo wesoło !!!! Kochani chcemy... [więcej]
Altus Cup 2016
Altus Cup 2016. MISTRZOSTWA POLSKI WETERANÓW W BIEGU PO SCHODACH. Impreza zorganizowana w Altusie -... [więcej]
Marta na starcie „Bełchatowskiej piętnastki”
Marta na starcie „Bełchatowskiej piętnastki”. Dnia 20 listopada br. w Bełchatowie odbył się bieg pod nazwą „Bełchatowska... [więcej]
Nic maraton ... Żabnica :) czyli nauka biegania Barchanów po górach cd.
Nic maraton ... Żabnica :) czyli nauka biegania Barchanów po górach cd.. Co wiemy po kolejnym biegu górskim ? - że góry są piękne o każdej porze roku [więcej]
4. Harpagańska Dycha - zapisy zakończone
4. Harpagańska Dycha - zapisy zakończone. Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec pragnie zaprosić już dziś na 4 edycję Harpagańskiej... [więcej]
28. Bieg Niepodległości
28. Bieg Niepodległości. Przeczytajcie relację Oli i Krisa z Warszawy gdzie odbył się 28. Bieg Niepodległości [więcej]
Górska Przygoda 2016 - Edycja III
Górska Przygoda 2016 - Edycja III. Zapraszamy do lektury relacji Marty Szczęsny ze startu w trzeciej edycji Górskiej Przygody. [więcej]
III BIEG DWÓCH SZYBÓW
III BIEG DWÓCH SZYBÓW . 06.11.2016 r - III Bieg Dwóch Szybów na 15 km - to miał być zwykły bieg na 15 km,... [więcej]
X Wodzisławski Półmaraton
X Wodzisławski Półmaraton. Ponad 250 uczestników stanęło na starcie X Wodzisławskiego Półmaratonu w dniu... [więcej]
4. Harpagańska Dycha w Sosnowcu
4. Harpagańska Dycha w Sosnowcu. Już dziś zanotujcie datę: 26.03.2017. Więcej szczegółów poznacie wkrótce. [więcej]
FRANKFURT marathon 2016
FRANKFURT marathon 2016. Relacja Krzysztofa Nowaka z Maratonu we Frankfurcie, w którym pobiegli także Ania i... [więcej]
Łemkowyna Ultra – Trail 2016
Łemkowyna Ultra – Trail 2016. Na przełomie 2015/2016 r. zacząłem myśleć o bieganiu na innej nawierzchni niż asfalt. Kilka... [więcej]
Yorkshire Marathon 2016 oczami Harpagana
Yorkshire Marathon 2016 oczami Harpagana. Pomysł na pobiegnięcie w Yorkshire Marathon narodził się około 2 lata temu, a decyzja o zapisie... [więcej]
Nocny Bieg po Pszczynie - relacja
Nocny Bieg po Pszczynie - relacja. W dniu 15.10 o godz.17.20 czworo mieszkańców Sosnowca (dwie osoby biegające: koleżanka... [więcej]
17 PKO Poznań Maraton
17 PKO Poznań Maraton. Kolejny maraton za naszymi Harpaganami – Aliną i Kamilem.  Hasłem przewodnim maratonu... [więcej]
Isa & Iro opowiadają o Silesia Maraton
Isa & Iro opowiadają o Silesia Maraton. Na ten maraton czekałam cały rok. Zapisał Nas Irek informując, że opłata mała, więc warto... [więcej]
Bieg Uniwersytetu Medycznego 2016 i podium w K20
Bieg Uniwersytetu Medycznego 2016 i podium w K20. Sobota 6:00 rano - najbardziej wskazany byłby sen ale nie dla nas. Wyruszyliśmy spod Mc donalda z... [więcej]
Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Harpagan Sosnowiec
Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Harpagan Sosnowiec. Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Harpagan Sosnowiec odbyło się w dniu 30 września 2016 roku, na... [więcej]
PKO SILESIA MARATHON 2016
PKO SILESIA MARATHON 2016. To już drugi raz jak biorę udział w tej imprezie i kolejny raz na dystansie półmaratonu.... [więcej]
43. BMW Berlin Maraton
43. BMW Berlin Maraton. BMW Berlin Maraton przeszedł już do historii … a wraz z nim na karcie tego ważnego... [więcej]
Dycha spadających liści
Dycha spadających liści. Dycha Spadających Liści to bieg na 10 km, ale i jedna z części V Pucharu Aktywnych organizowanego... [więcej]
Harpagańska relacja z 34 Maratonu Wrocławskiego
Harpagańska relacja z 34 Maratonu Wrocławskiego. Czy kojarzycie jeden z najsłynniejszych utworów polskiej muzyki elektronicznej? Chodzi o... [więcej]
Żar Tropików – czyli 21 edycja biegu w Jaworznie na 15km
Żar Tropików – czyli 21 edycja biegu w Jaworznie na 15km. Zacznę od krótkiego rysu historycznego – zawsze jest upał. Teraz już będzie o... [więcej]
Marta Skoczeń 3 w M20 w Półmaratonie Henrykowskim
Marta Skoczeń 3 w M20 w Półmaratonie Henrykowskim. Jako klubowa emisariuszka krzewię harpagańskie idee na na (z)Dolnym Śląsku. Póki co w... [więcej]
XIV Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Bukowna
XIV Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Bukowna. 19 czerwca 2016 r. odbył się XIV Ogólnopolski Bieg Uliczny o Puchar Burmistrza Bukowna. [więcej]
Harpaganowy „Weekend”
Harpaganowy „Weekend”. Sobota: O godzinie 20:00 zameldowałem się w Biurze zawodów Biegu Świetlików. Na... [więcej]
Żar lał się z nieba, a dobiec trzeba
Żar lał się z nieba, a dobiec trzeba. 16km, co to dla doświadczonego biegacza i harpagana. I takie też było nastawienie. Pochłonie się... [więcej]
Relacja Madzi ....Rosmann Run
Relacja Madzi ....Rosmann Run. W dniu 28.05.2016 w sobotę odbył się bieg w Łodzi ulica Piotrowską. Rossmann run jest to bieg... [więcej]
6. Bieg Smyka
6. Bieg Smyka. Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec już po raz szósty będzie organizatorem wyjątkowego... [więcej]
Topora wbijanie
Topora wbijanie. Beskidzki TOPÓR to bieg górski na dystansach 73km  i 43km. Liczba... [więcej]
Sprintem do maratonu
Sprintem do maratonu. "SPRINTEM DO MARATONU" akcja dla przedszkolaków - projekt ogłoszony przez... [więcej]
Ach ten maraton ... wreszcie meta
Ach ten maraton ... wreszcie meta. "Jest coś takiego w naszej głowie co nie pozwala nam zapomnieć" słowa piosenki,... [więcej]
Ach ten maraton ...w ciągłym biegu
Ach ten maraton ...w ciągłym biegu. Jest moc w nogach, serce równo bije, nic nie boli, jest dobrze :) Iro pilnuje tempa... [więcej]
Ach ten maraton
Ach ten maraton. Ach ten maraton ....tyle treningów, przygotowań, wysiłku i starań dla jednego biegu 42 km... [więcej]
6- stka Pogorii to nowa 5-ka - Relacja Isabeli z zawodw
6- stka Pogorii to nowa 5-ka - Relacja Isabeli z zawodw. VI edycja 6-stki Pogorii to indywidualny bieg na czas na uwaga "5 km", no właśnie... [więcej]
Wings For Life 2016
Wings For Life 2016. Relacja Krzysztofa, Jarka i Wojtka z biegu Wings For Life World Run 2016 w Poznaniu. [więcej]
Zabiegany weekend 23 / 24 kwietnia
Zabiegany weekend 23 / 24 kwietnia. Weekend nie nastrajał pozytywnie strasząc w pogodzie deszczem i zimną aurą ... ale to nie... [więcej]
Galerie i filmy z 3 Harpagańskiej Dychy
Galerie i filmy z 3 Harpagańskiej Dychy. Przedstawiamy galerie zdjęć i filmy z 3 Harpagańskiej Dychy [więcej]
Specjalne podziękowania dla Bogdana Cyrusa
Specjalne podziękowania dla Bogdana Cyrusa. Jako Organizatorzy 3. Harpagańskiej Dychy składamy SPECJALNE PODZIĘKOWANIA Panu BOGDANOWI CYRUS [więcej]

4 Harpagańska Dycha - 26 marca 2017

Organizatorzy

Sponsor główny

Partnerzy

Sponsorzy

Patronat medialny