Koszyce 2017 – czyli sztuka jedzenia, picia i korzystania ze stopera

Krzysztof Szymański, 2017-10-03, 13:58
W świecie Ultramaratończyków jest takie powiedzienie, że "Ultramaraton to konkurs w jedzeniu i piciu". Maraton wprawdzie to jeszcze nie ultra, ale powiedzenie to sprawdza się równie dobrze przy dystansie 42195 m. Dodałbym jeszcze jedno określenie od siebie: maraton to konkurs w umiejętnym korzystaniu z zegarka i przekomarzaniu się z własną głową. W tej relacji z mojego startu w 94. Maratonie w Koszycach postaram się wyjaśnić dlaczego tak uważam.
Koszyce 2017 – czyli sztuka jedzenia, picia i korzystania ze stopera

Planowanie

Sezon biegowy jesień-zima 2016/2017 zakończyłem startem w maratonie w Łodzi, który odbył się 23 kwietnia. Wynik jaki osiągnąłem nie był może aż tak zły 3:13:30, jednak nie był też moim szczytem marzeń. Wynik był adekwatny do formy jaką udało mi się wtedy wypracować rzutem na taśmę, po kontuzji pleców. Po tym starcie poczułem pewnego rodzaju sportową pustkę, bieganie dla samego biegania średnio mnie kręci, musiałem znaleźć sobie jakiś cel dla którego mógłbym trenować. Pomysł na kolejne 6 miesięcy podsunął mi Jarek Podsiadło z którym ostatnimi czasy często podróżowaliśmy po różnych zakątkach zaliczając fajne imprezy biegowe. Padło na Koszyce, sprawy potoczyły się tak szybko, że w 7 dni po starcie w Łodzi mieliśmy już opłacony start i nocleg w Koszycach. Do naszej wyprawy za południową granicę dołączyli także Łukasz Klich (z którym razem wparowaliśmy na metę w Łodzi) oraz Grzegorz Boberek z "Pogoria Biega".
Miejsce i czas startu były więc już ustalone. Pozostało obrać sobie ambitny ale osiągalny cel. Moja życiówka w maratonie wynosiła na ten moment 3:10:40 i została wywalczona w Wiedniu. Tak naprawdę to zarówno w Wiedniu, jak i rok wcześniej w Katowicach podczas Silesia Marathon (3:11:40) walczyłem o wynik poniżej 3:10:00, ale z różnych przyczyn się nie udało. W Katowicach pokonały mnie podbiegi, w Wiedniu zbytnia wiara w międzyczasy podawane przez zegarek. W Koszycach chciałem w końcu coś tym temacie zdziałać.
Tabele Danielsa na podstawie moich wyników z zawodów na 10km i półmaratonie wróżyły mi wynik w maratonie na poziomie 3:07:00. Jednak ja tego Danielsa już dobrze znałem i wiedziałem, że te prognozy są możliwe do zrealizowania w idealnych warunkach takich jak: dobra pogoda (czyli zimno), płaska trasa, niska waga zawodnika (znaczy się nie przytyję :) i solidnie przepracowany plan treningowy. Jak już wcześniej pisałem cel miał być ambitny więc postanowiłem, że spróbuję pobiec na te 3:07:00 i aby to zrealizować trochę schudnę (waga docelowa 72kg) i zrealizuję cały plan treningowy Danielsa. Przy spełnieniu tych założeń musiało się udać. Aby jednak w miarę komfortowo biegało mi się tempie maratońskim (które dla czasu 3:07:00 wynosiło 4:27/km) zastosowałem pewien trik. Polegał on na tym, że pierwsze 3 fazy planu realizowałem pod dystans 5-10km, a dopiero w czwartej fazie miałem trenować typowo pod maraton. Dzięki tej sztuczce miałem przyzwyczaić się do szybkiego (jak dla mnie) biegania oraz dyskomfortu z tym związanego. Do tego planu dołączył także Łukasz który biegał na podobnym jak ja poziomie.

Przygotowania

Plan zaczynał się niewinnie, były biegi spokojne, były rytmy, tempo maratońskie, coraz częściej odwiedzaliśmy stadion. W głowie Łukasza jawił się plan aby ten maraton w Koszycach był krokiem pośrednim do złamania 3h w 2018r. Stwierdziliśmy, że trzeba sobie podnosić poprzeczkę, ale najpierw trzeba było pobiec na 3:07 w Koszycach aby sobie udowodnić, że złamanie 3h to nie science-fiction.
Czas płynął bardzo szybko, treningi wychodziły dobrze, od lipca przeszedłem na dietę bez słodyczy (dałem sobie wyzwanie na 90dni). Dzięki zrzuceniu ok. 6kg w miesiąc zaczęło mi się biegać naprawdę lekko przy prędkościach które jeszcze tak niedawno były bardzo trudne. Tętno średnie było coraz niższe. Wskoczyłem na wyższy level. Pod koniec lipca osiągnąłem docelową wagę 72kg. Wszystko zmierzało w dobrym kierunku.
Niestety w połowie sierpnia, zło siedzące we mnie podkusiło mnie na wakacjach nad morzem aby spróbować lodów tajskich. Były niezłe, ale podziałało to na mnie jak zwolnienie hamulca blokady i rozpoczęcie losowania ze zbioru: lody, chipsy, paluszki, ciastka. Później już nie udało wrócić się do 72kg.
Forma jednak została. Nadal tempa interwałowe, progowe, maratońskie biegaliśmy z Łukaszem ze sporym zapasem w stosunku do planu. Dzięki Danielsowi mieliśmy okazję poczuć jak smakuje na treningu ponad 22km w tempie 4:21/km, czy 5km w tempie progowym poniżej 4:00/km. Było momentami mocno.
Wrzesień dobiegał końca, ostatni tydzień to tapering, czyli ograniczanie kilometrów na treningach, aby nogi odpoczęły, mieliśmy poczucie dobrze zrealizowanego planu treningowego.

Koszyce


W sobotę 30 września z Jarkiem, Łukaszem i Grzegorzem udaliśmy się do Koszyc. Moja waga w dniu wyjazdu osiągnęła 78kg, czyli czekał mnie najcięższy maraton z dotychczasowych. No ale pozostałe warunki na optymalny bieg wydawały się być spełnione: trasa w Koszycach płaska, temperatura 12-15st.
Po dojechaniu na miejsce okazało się, że nasze apartamenty są tuż przy bramie start/meta. Super miejscówka. Po wejściu do środka kolejne zaskoczenie – w lodówce szampan, piwo, w zamrażalniku chłodzi się inny %, a na półce w kuchni płatki kukurydziane, miód, biszkopty. Pełen wypas.

Do tego miłe wspomnienia sprzed lat, kiedy udaliśmy się z Magdą na rowerowo-romantyczny weekendowy wypad do Koszyc.
W sobotę wieczorem odebraliśmy pakiety, zaliczyliśmy krótki spacer po mieście, lekki carboloading i poszliśmy w miarę wcześnie spać, aby rano w niedzielę wstać wypoczętym. Dobraliśmy się idealnie, nikt nie imprezował, nie chrapał, nie było kolejek do WC rano, żadnych szaleństw – oby więcej takich wypadów.

Maraton

8:20 wychodzimy w strojach startowych na rozgrzewkę. My z Łukaszem swoim tempem, Jarek z Grzegorzem swoim, życzymy sobie powodzenia i udajemy się do swoich stref startowych.
Oprócz biegu maratońskiego w tym dniu był jeszcze półmaraton, rolki 20km, sztafeta 4x10.5km i handbike. Sporo zawodników. Na rozgrzewce jeden z rolkarzy przejeżdża mi po stopie, na szczęście bez większych szkód dla mojego napędu.
Punkt 9.00 startujemy. Strategię mamy następującą:

  • Pierwsze 15km spokojnie po 4:29/km
  • Następnie 10km szybko po 4:20/km
  • Ostatnie 17km ze średnią 4:25/km aby na metę dotrzeć w 3:06:55s

Taka strategia pozwalała zamienić cięzki dla głowy dystans 42km na mniejsze odcinki, oraz płynnie się rozpędzać oszczędzając siły na początku.
Z poprzednich moich startów w których sugerowałem się tempem średnim podawanym przez zegarek na podstawie GPS wyciągnąłem wnioski. GPS zwykle oszukuje podając, że maraton trwa 42.500 lub więcej. Już w Wiedniu złamałem 3h 10min w maratonie mając jeszcze 500m do mety. Kolejny raz nie dam się oszukać. Decyduję się więc tempo sprawdzać metodą bardziej realną mierząc międzyczasy co 1km oznaczony na trasie przez organizatora. Była to dobra decyzja, bo tak jak się spodziewałem GPS podawał zbyt optymistyczne średnie np. 4:20/km w porównaniu do 4:28/km według stopera. Różnica spora i teraz wystarczy sobie pomnożyć takie 8s przez 42km i widać o ile można się rozczarować.
Lecimy według stopera, kilometry wychodzą idealnie według planu. Pierwsze 10km w 44:31. Po 15km przyspieszamy do 4:20/km. Półmaraton mija w 1:33:38, mamy zapas 14s. Nie jest źle. Te szybkie 10km trochę nas męczy. Tak naprawdę pobiegliśmy je nawet tempem 4:19. Z ulgą na 25km zwalniamy do 4:25/km ;) Jednak wcale lekko już nie jest. W dodatku zaczynam odczuwać potrzebę wizyty w toalecie. Przekomarzam się z własną głową i dochodzimy do wniosku, że jeszcze trochę wytrzymam, a później się zobaczy.

 

Organizacja punktów odżywczych na trasie jest bardzo fajna, są izotoniki w małych buteleczkach, woda w buteleczkach, woda w kubkach, gąbki. Dla każdego coś fajnego. Ja na razie nie korzystam z bufetu. Mam swój zapas przy pasie z którego systematycznie sobie podjadam i popijam. Pierwsze żele energetyczne łykam na 10km, 21km. Bidoniki opróżniam na 5, 10, 15, 20km. Opróżnione bidoniki uzupełniam wodą z buteleczek które łapię na bufetach. Przy jednej takiej operacji gubię bidon, ale wracam się po niego i lecę dalej. Na szczęście wiele sekund nie straciłem ;)
Około 29km kiedy zaczynam już coraz bardziej odczuwać trudy biegu biorę żel z kofeiną. Był to strzał w 10-tkę, bo mimo iż biegnie się już ciężko to utrzymuję tempo w okolicach 4:27/km. 

Jest to wolniej niż planowane 4:25/km, ale nie jest źle. Po 34km orientuję się, że Łukasz zaczyna zostawać w tyle choć i tak biegniemy wolniej niż planowaliśmy. Lecę tempem na jakie mnie w tym momencie stać. Mijam coraz więcej zawodników, mnie nikt nie wyprzedza. To mnie nakręca i pomaga w walce z samym sobą. Widzę, że inni też już mają dość. Pozostałą część dystansu do mety rozbijam sobie na mniejsze odcinki, aby było to łatwiejsze do strawienia dla głowy. Jeszcze 3km po obrzeżach centrum, a później będzie już tylko 2km z kawałkiem do mety prosto w dół wśród wrzasku kibiców - tam przyspieszę myślę sobie. Te 3km przebiegłem w tempie ok. 4:30, ale te upragnione 2km w dół do mety już wcale nie były tak łatwe jak mi się wydawało. Trochę bałem się zwolnić hamulce i pobiec ile sił, bo miałem w głowie wspomnienie Recho Kosgei z Maratonu Warszawskiego którą na 800m przed metą ścięło z nóg.

Ostatnie 2km więc tylko trochę przyspieszyłem do ok. 4:25km (szału nie było). Widzę wreszcie bramę i na zegarze 3:06:50. Wiem, że już poniżej 3:07:00 nie zdążę, ale wynik i tak będzie bardzo dobry jak na mnie. Wbiegam na metę jest 3:07:14. Czas netto 3:07:10 jest super. Sam w to nie wierzyłem, ale Magda we mnie wierzyła i tchnęła tą wiarę we mnie. Nie wypadało więc odpuścić tylko dla tego, że było ciężko. Na życiówkę trzeba zapracować, trochę się pomęczyć. Udało się. Jestem szczęśliwy, zadowolony. Życiówka poprawiona o ponad 3 minuty.

Teraz tak jak sobie obiecałem mam cały październik na regenerację, będę miał więcej czasu na wszystkie ważne rzeczy które mi umykały pomiędzy treningami.

Podsumowanie

Ten maraton uświadomił mi jak ciężka i długa droga jeszcze przede mną w drodze do finału projektu maraton

Ten maraton nauczył mnie jeszcze dwóch (no może trzech) ważnych rzeczy:

  1. Tempo trzeba kontrolować na podstawie międzyczasów na stoperze przy mijaniu oznaczeń kilometrów na trasie. Ufając pulsometrowi z GPS można się srogo rozczarować. Mój pomylił się o 500m co przekłada się na ponad 2min !!!
  2. Podczas maratonu trzeba regularnie pić i jeść, aby mieć siłę biec bez większych kryzysów. Ja piłem w tym dniu wodę z miodem i cytryną z własnych bidoników (co 5km) i jadłem żele firmy ALE co około 9km. Wiem, że z kubków które dają na trasie wiele się nie napiję. Sporo się rozlewa, a jeszcze jest ryzyko zaksztuszenia. Wolę dźwigać swoje bidoniki.
  3. Niska waga startowa jest ważna, ale nie najważniejsza. Nie można przesadzić ani w jedną ani w drugą stronę. Ważne, aby w dniu zawodów być pojedzonym, ale czuć się lekko. Nie jest to łatwe i każdy musi znaleźć swój złoty środek. Skoro udało mi się poprawić przy wadze 78kg będąc w podobniej formie przy wadze 72kg powinno być łatwiej. Na pewno będzie to mnie kosztowało mniej energii.

Podziękowania

Dziękuję Magdzie i córkom za wyrozumiałość, kiedy rano zamiast spać kręcę się po kuchni szykując się na trening. Dziękuję całej najbliższej rodzinie, że znosicie moje hobby nieraz się stresując, czy nic mi się nie stanie.
Dzięki Jarku, że nas szczęśliwie dowiozłeś do Koszyc i z powrotem do domu. Dzięki Łukasz za wzajemną motywację/kontrolę na treningach i podczas zawodów. Dzięki Grzegorz za miłe towarzystwo.

Dzięki wszystkim którzy we mnie wierzyli i mi kibicowali.
Dzięki wam było mi łatwiej.

 

Galeria: Koszyce Maraton 2017

Powiązane informacje

Harpagani na Węgrzech czyli Bridgestone 45. Komárno-Komárom
Harpagani na Węgrzech czyli Bridgestone 45. Komárno-Komárom. Każda dobrze przygotowana impreza powinna odbyć się z wpadką. Z ekipą Harpagana spotkaliśmy się o... [więcej]
9. Bieg Smyka
9. Bieg Smyka. Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec serdecznie zaprasza na 9. Bieg Smyka, który odbędzie się... [więcej]
XII PÓŁMARATON DĄBROWSKI - Paweł Widawski
XII PÓŁMARATON DĄBROWSKI - Paweł Widawski. Miejsce 201051, czas 1:19:16. [więcej]
Myśli się materializują a marzenia się spełnia
Myśli się materializują a marzenia się spełnia. Myśli się materializują a marzenia się spełnia - tak chcę podsumować pierwszy start w tym roku... [więcej]
Myślicie, że żaden maraton już Was nie zaskoczy?
Myślicie, że żaden maraton już Was nie zaskoczy?. Czy Wy też tak macie, że zaraz po jednych zawodach pojawia się myśl, aby się zapisać na... [więcej]
Atest  6.Harpagańskiej Dychy
Atest 6.Harpagańskiej Dychy. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom dołączamy do wglądu atest 6 edycji naszej "Dychy". Trasa... [więcej]
Specjalnie dla was - KUBEK HARPAGAŃSKIEJ DYCHY
Specjalnie dla was - KUBEK HARPAGAŃSKIEJ DYCHY. Z myślą o fanach Dychy i stałych bywalców - KUBEK HARPAGAŃSKIEJ DYCHY - do zakupienia... [więcej]
Lubisz biegać ?
Lubisz biegać ?. [więcej]
Hello, hello niespodzianek nie brakuje w tej edycji !!!
Hello, hello niespodzianek nie brakuje w tej edycji !!!. Zerknijcie - jaką propozycję, poza koszulkami w pakiecie, razem z VERTISS-em mamy w tym roku... [więcej]
Zostało jeszcze 10 dni - pospiesz się
Zostało jeszcze 10 dni - pospiesz się. Przypominamy – zostało jeszcze 10 dni niższej opłaty startowej [więcej]
Zamieć, Zadyma, Zawierucha ...
Zamieć, Zadyma, Zawierucha .... Zamieć to pierwszy w Polsce 24-godzinny Górski Ultramaraton Zimowy rozgrywany na... [więcej]
Galeria z Biegu WOŚP
Galeria z Biegu WOŚP . Przedstawiamy galerię zdjęć z 5. Sosnowieckiego Biegu WOŚP "Policz się z Cukrzycą"... [więcej]
Przełom roku biegowego 2018/2019 - relacja Bożeny Fiałkowskiej
Przełom roku biegowego 2018/2019 - relacja Bożeny Fiałkowskiej. Chciałabym Wam opowiedzieć o moich dwóch biegach. Pierwszy to XVIII Gorlicki Bieg... [więcej]
6. Harpagańska Dycha w Sosnowcu - garść szczegółów
6. Harpagańska Dycha w Sosnowcu - garść szczegółów. Stowarzyszenie Harpagan Sosnowiec, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, oraz Miasto Sosnowiec już... [więcej]
Medal 5. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą
Medal 5. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą. "Szczęście jest motylem: próbuj je złapać, a odleci. Usiądź w spokoju, a ono spocznie na... [więcej]
Świąteczna oferta w QMEDIC REHABILITACJA
Świąteczna oferta w QMEDIC REHABILITACJA. Święta coraz bliżej, czas też na świąteczną ofertę w QMEDIC REHABILITACJA [więcej]
LEŚNIK Zima 2018 (1.12.2018)
LEŚNIK Zima 2018 (1.12.2018). Jak można najkrócej opisać etapy jakie się przechodzi podczas Leśnika? Od radości po... [więcej]
Eliminator
Eliminator "Zdobądź Górę i Pokonaj Siebie" . Eliminator czyli spacerkiem na Czantorie. Zawody składające się z 4 biegów na dystansie... [więcej]
Długi spacer po krainie Łemków
Długi spacer po krainie Łemków. W Beskidzie Niskim zakochałem się od pierwszego wejrzenia w 2016 roku i od 3 lat w moim biegowym... [więcej]
5. Sosnowiecki Bieg Policz się z cukrzycą
5. Sosnowiecki Bieg Policz się z cukrzycą. BARDZO SERDECZNIE ZAPRASZAMY :)
DZIĘKUJEMY, ŻE CO ROKU JESTEŚCIE Z NAMI I TO DZIĘKI WAM... [więcej]
2018 New York City Marathon - relacja Anety
2018 New York City Marathon - relacja Anety. Kiedy kończysz 50 lat, zostajesz babcią i otrzymujesz w prezencie urodzinowym pakiet startowy na... [więcej]
V Górska Przygoda - Wisła 10.11.2018
V Górska Przygoda - Wisła 10.11.2018. Ten bieg w zasadzie nie był wcześniej planowany ale tak się złożyło, że podczas rozmów ze... [więcej]
37.Mainova Frankfurt Marathon
37.Mainova Frankfurt Marathon. Zapraszamy do lektury relacji z 37.Mainova Frankfurt Marathon w którym swoją nową... [więcej]
Z cyklu: Harpagańska Historia - Dominik Kamiński
Z cyklu: Harpagańska Historia - Dominik Kamiński. Rozpoczynamy nowy cykl artykułów o naszych Harpaganach i Harpagankach. Na pierwszy ogień... [więcej]
Niedziela - gwóźdź programu: Robert Stebel / QMEDIC
Niedziela - gwóźdź programu: Robert Stebel / QMEDIC. Spotkanie ze specjalistą od prawidłowej postawy i ciała i ruchu. W naszym nowoczesnym stylu... [więcej]
Sobota - gwóźdź programu - Marcin Świerc !!!
Sobota - gwóźdź programu - Marcin Świerc !!!. Bez końca inspirują nas ludzie, którzy dokonują wspaniałych rzeczy. Poruszają nas ich... [więcej]
ANETA I JEJ 'NOCNA WATAHA 2018/Jesień'
ANETA I JEJ 'NOCNA WATAHA 2018/Jesień'. W piątek (19.10.2018 r.) w Częstochowie odbył się czwarty etap cyklu Nocna Wataha, tym razem w... [więcej]
Harpaganki Bożena i Aneta na starcie
Harpaganki Bożena i Aneta na starcie "Biegnij Warszawo". Zwiedzanie Warszawy nie było dla nas głównym celem. Przyjechałyśmy tutaj aby wziąć udział... [więcej]
Półmaraton Silesia part 4 - Renata - PÓŁMARATONKA
Półmaraton Silesia part 4 - Renata - PÓŁMARATONKA. Nigdy nie mów nigdy. Decyzję aby wziąć udział w półmaratonie i zdobyć metę na... [więcej]
Harpagani na Silesia Maraton cz. 3 - JAREK - MARATOŃCZYK :)
Harpagani na Silesia Maraton cz. 3 - JAREK - MARATOŃCZYK :). Silesia Maraton w Katowicach 7 października br. przyciągnął na linię... [więcej]
Harpagani na Silesia Maraton cz. 2 - SEBASTIAN - PÓŁMARATOŃCZYK
Harpagani na Silesia Maraton cz. 2 - SEBASTIAN - PÓŁMARATOŃCZYK. Silesia Maraton w Katowicach 7 października br. przyciągnął na linię... [więcej]
Harpagani na
Harpagani na "Silesia Maraton" - cz. 1 - ISABELA - MARATONKA. Silesia Maraton w Katowicach 7 października br. przyciągnął na linię... [więcej]
6. PKO Maraton Rzeszowski oczami Harpaganów
6. PKO Maraton Rzeszowski oczami Harpaganów. W minioną niedzielę w Rzeszowie po raz 6 odbył się PKO Maraton Rzeszowski, na którego... [więcej]
Z cyklu HARPAGAŃSKIE AKTUALNOŚCI
Z cyklu HARPAGAŃSKIE AKTUALNOŚCI. Mija tydzień odkąd członkowie naszego Stowarzyszenia zebrali się na najważniejsze zebranie w roku... [więcej]
„Cross Saturna” - relacjonuje Sebastian Pawelec
„Cross Saturna” - relacjonuje Sebastian Pawelec. „Cross Saturna” bieg terenowy na dystansie 10 km miałem potraktować jako trening do... [więcej]
Baran Trail Race 25km
Baran Trail Race 25km. Baran Trail Race 25km czyli bieg po którym czuję się jakby stratowało mnie stado... [więcej]
Czas na pierwszą „100-tke”
Czas na pierwszą „100-tke”. Była Ćwiartka (1/4 IM) to teraz przyszedł czas na pierwszą „100-tke”. Aby przeżycia... [więcej]
23 Międzynarodowy Bieg Uliczny Jaworzno
23 Międzynarodowy Bieg Uliczny Jaworzno. Bieg Uliczny Jaworzno - 15 km po raz trzeci już w moim kalendarzu biegowym, tym razem biegowo i... [więcej]
Pomsta Janosika
Pomsta Janosika. A zaczęło się to w lutym….
Zimowa edycja Janosika na dystansie 45 km tak nas urzekła,... [więcej]
Leśnik lato 2018
Leśnik lato 2018. Bo, ...ani czas, ani gwiazdy, ani też bogowie nie wyznaczają pór roku. Pory roku... [więcej]
Piątkowe hasanie o 4:30 czyli „Bieg Kochmana” ;)
Piątkowe hasanie o 4:30 czyli „Bieg Kochmana” ;). Piątkowe hasanie o 4:30 czyli „Bieg Kochmana” to już Nasza tradycja. U nas jak zawsze... [więcej]
Letni City Trail 2018
Letni City Trail 2018. W letniej edycji City Trail wystartowałem z ciekawości jak będzie się biegło bez śniegu, błota, i... [więcej]
K-B-L w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego (20-21 lipca 2018r.)
K-B-L w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegowego (20-21 lipca 2018r.). Razem z Kamilem, wybraliśmy się do Lądka Zdroju na bieg K-B-L czyli skrót od miast,... [więcej]
Jeśli propagujesz bieganie wśród swoich znajomych, czasem musisz się poświęcić :-)
Jeśli propagujesz bieganie wśród swoich znajomych, czasem musisz się poświęcić :-). Do udziału w Hunt Run- Polowanie na Biegaczy- "Najdzikszy bieg sezonu z przeszkodami"... [więcej]
SILESIAN HIGHLAND HALF MARATHON
SILESIAN HIGHLAND HALF MARATHON. W sobotę 30 czerwca w Nowej Wsi odbył się po raz trzeci Silesian Highland Marathon. Jest do bieg,... [więcej]
3x Śnieżka=1x Mont Blanc
3x Śnieżka=1x Mont Blanc. Zauroczona tym biegiem w którym brałam udział jako kibic rok temu, postanowiłam... [więcej]
Biegowy weekend Sebastiana
Biegowy weekend Sebastiana. Miniony wekend biegowy obfitował w wydarzenia biegowe. Wszystko zaczęło się już w czwartek 21... [więcej]
Bieg na 10 km w Jaworzu
Bieg na 10 km w Jaworzu. Bieg na 10 km w Jaworzu przeszedł do historii ;)
Wspaniała trasa z widokiem na Beskid Śląsk,... [więcej]
Sprawdzian w Bukownie
Sprawdzian w Bukownie. Miał to być pierwszy start po skoncentrowaniu się na krótszych dystansach. Narazie z... [więcej]
Nad(Leśnik)
Nad(Leśnik). Po wiosenym Leśniku zostały mgliste wspomnienia bo czasu trochę minęło i powodów do... [więcej]
Dawanie jest fajne i to jeszcze w takiej formie
Dawanie jest fajne i to jeszcze w takiej formie. VI Bieg charytatywny na rzecz Sosnowieckiego Hospicjum – 5 km „BIEGNIEMY DLA... [więcej]
Biegnę by dać siłę tym co nie mogą
Biegnę by dać siłę tym co nie mogą. W dniu 26 maja telefon z pracy- mamy awarię więc w niedzielę 27mają w dniu biegu  wszystkie... [więcej]
Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt, czyli jak zostaje się Ultrasem :0)
Pięćdziesiąt na pięćdziesiąt, czyli jak zostaje się Ultrasem :0). „Pięćdziesiąt km na pięćdziesiąt lat” tak sobie marzyłem jakiś czas temu. Marzyłem to... [więcej]
Bieg górski - Beskidzki Toporek 25km
Bieg górski - Beskidzki Toporek 25km. Na stronie organizatora można było między innymi wyczytać: dystans: 25,6 km; przewyższenia:... [więcej]
Harpagan na trasie - Beskidzki Topór ultra 73 KM
Harpagan na trasie - Beskidzki Topór ultra 73 KM. Beskidzki Topór ultra 73 KM ukończony i to jak czas 8:23:44 :). Jak to czytałem w... [więcej]
Majowy szalony weekend
Majowy szalony weekend. Tak jak Isa napisała to był majowy szalony weekend :-) [więcej]
Pociąg do biegania
Pociąg do biegania. Pociąg do biegania – bieg znaleziony przypadkowo udało się zebrać ekipę Alina, Paulina,... [więcej]
Na Bieg Smyka i Bieg Rodzinny BRAK MIEJSC
Na Bieg Smyka i Bieg Rodzinny BRAK MIEJSC. Informujemy, że na Bieg Smyka i Bieg Rodzinny WSZYSTKIE LIMITY MAMY NA FULL zapełnione [więcej]
Wings for Life World Run oczami Bożenki :)
Wings for Life World Run oczami Bożenki :). Uciekanie przed metą już mam za sobą. Droga do Poznania była długa, a do domu tym bardziej, ponieważ [więcej]
Krótki opis 17. Cracovia maratonu autorstwa Marcina
Krótki opis 17. Cracovia maratonu autorstwa Marcina . Po ubiegłorocznym Maratonie w Krakowie i biegu z kontuzją kolana oraz odpuszczeniu planowanego na... [więcej]
Padło na Orlen Warsaw Maraton - relacja Anety
Padło na Orlen Warsaw Maraton - relacja Anety. Kiedy postanowiłam przebiec 3 Maraton w swoim życiu - padło na Orlen Warsaw Maraton, miałam przez... [więcej]
Zbiórka dla Schroniska bezdomnych zwierząt w Sosnowcu
Zbiórka dla Schroniska bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. Kochane dzieciaki - w zeszłym roku zapewniliście zwierzakom ze schroniska pełne brzuchy W tym... [więcej]
8 Bieg Smyka
8 Bieg Smyka. Plac Papieski 16.06.2018 [więcej]
ČSOB Bratislava Marathon 2018
ČSOB Bratislava Marathon 2018. Bratysława to piękne miasto, warte zwiedzenia ze względu na ciekawą architekturę, dobry dojazd z... [więcej]
Wyniki i galerie z 5 Harpagańskiej Dychy
Wyniki i galerie z 5 Harpagańskiej Dychy. Przedstawiamy oficjalne wyniki i galerie z biegu na 10km i marszu Nordic Walking w ramach 5... [więcej]
Minęła dłuższa chwila ... ciut odpoczęliśmy
Minęła dłuższa chwila ... ciut odpoczęliśmy. ... ale nie opadły z nas emocje ... te cudowne - unoszące - dające siłę na zaś - że warto ...... [więcej]
HARDCOROWCY - KONKURS DLA WAS!
HARDCOROWCY - KONKURS DLA WAS!. SKOK TANDEM z instruktorem od Tajemniczego Sponsora :)
Kto kocha ekstremalne wyczyny ??? Kto... [więcej]
Komu zawiesimy na szyi ...
Komu zawiesimy na szyi .... Komu zawiesimy na szyi ten cudnej urody medal? [więcej]
Grawerowanie medali na mecie
Grawerowanie medali na mecie. Jedną z nowości na naszym biegu będzie możliwość wygrawerowania na medalu imienia, nazwiska oraz... [więcej]
Bieg Śnieżnej Pantery+ Babia Góra
Bieg Śnieżnej Pantery+ Babia Góra. Podobnie jak rok temu w marcu, wybraliśmy się do Zawoi na IV Bieg Śnieżnej Pantery pod hasłem MOC... [więcej]
Trasa 5HD - bieg 10km i NW
Trasa 5HD - bieg 10km i NW. Dziś przyszedł czas na pokazanie Wam trasy - biegu i marszu nordic walking - nowej innej czy... [więcej]
Limit miejsc w 5. Harpagańskiej Dysze wyczerpany
Limit miejsc w 5. Harpagańskiej Dysze wyczerpany. Informujemy, że w dniu dzisiejszym został wyczerpany limit miejsc w 5. Harpagańskiej Dysze w... [więcej]
Mój Bieg wiosenny - 11.03.2018r
Mój Bieg wiosenny - 11.03.2018r. Meta na Stadionie Śląskim - to był magnes, który przyciągnął 3056 osób na dystansie... [więcej]
Projekty koszulki i buffa 5 Harpagańskiej Dychy
Projekty koszulki i buffa 5 Harpagańskiej Dychy. Przedstawiamy wam projekty koszulki i buffa, który każdy z opłaconych zawodników... [więcej]
Zwiastun - 5 Harpagańska dycha - A ty?
Zwiastun - 5 Harpagańska dycha - A ty?. Miejsca bardzo szybko się zapełniają i niektórzy już mocno trenują, aby osiągnąć super... [więcej]
Pomożesz Frankowi i jego Mamie ??? Dołączcie !!!
Pomożesz Frankowi i jego Mamie ??? Dołączcie !!!. "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest i nie przez to, co ma,... [więcej]
DZIĘKUJEMY BARDZOOOOO
DZIĘKUJEMY BARDZOOOOO. Są już wyniki głosowania na maratonach polskich - Harpagańska Dycha wysoko cenioną wśród... [więcej]
Zimowy Janosik Kris
Zimowy Janosik Kris. 5:55... o matko... po co mi to znowu?
Może jeszcze chwilę uda się pospać, te pół... [więcej]
Zmiana wysokości opłaty startowej za 5. Harpagańską Dychę
Zmiana wysokości opłaty startowej za 5. Harpagańską Dychę. Informujemy, że OD DZISIAJ ulega zmianie wysokość opłaty startowej 5. Harpagańskiej Dychy. W... [więcej]
Nasze Maryny i dzielne Janosiki - relacja Isabeli z Zimowego Janosika 2018
Nasze Maryny i dzielne Janosiki - relacja Isabeli z Zimowego Janosika 2018. Zaczyna się piękny czas, czas na bieganie i to nie byle jakie –bo bieganie ULTRA! Początki... [więcej]
Prezentacja medalu wręczanego na mecie piątej Harpagańskiej Dychy
Prezentacja medalu wręczanego na mecie piątej Harpagańskiej Dychy. Do piątej Harpagańskiej Dychy został już tylko miesiąc, a nawet mniej bo zostało tylko 29 dni ...... [więcej]
Trening górski z Marcinem Świercem
Trening górski z Marcinem Świercem. Ciekawa środa z Mistrzem Polski w Ultramaratonie Górskim Marcinem Świercem. Czwórka... [więcej]
Nowość - 5. Harpagańska Dycha - klasyfikacja - DRUŻYNÓWKI
Nowość - 5. Harpagańska Dycha - klasyfikacja - DRUŻYNÓWKI. Lista zawodników się powiększa - hurrra !!! a na niej widzimy zapisanych zawodników... [więcej]
Limit na Nordic Walking - WYCZERPANY !!!
Limit na Nordic Walking - WYCZERPANY !!!. Informujemy, że limit miejsc na marsz Nordic Walking został wyczerpany. Lista startowa pełna -... [więcej]
WAŻNA informacja dla zawodników Marszu Nordic Walking
WAŻNA informacja dla zawodników Marszu Nordic Walking. WAŻNA informacja lista zawodników Marszu Nordic Walking rośnie i rośnie ... przypominamy -... [więcej]
5. HARPAGAŃSKA DYCHA w Sosnowcu
5. HARPAGAŃSKA DYCHA w Sosnowcu. Wreszcie nadszedł moment, na który długo oczekiwaliśmy my i pewnie większość z WAS - co... [więcej]
Altus Cup Mistrzostwa Polski Weteranów w biegu po schodach, czyli bieg na dystansie 33 pięter
Altus Cup Mistrzostwa Polski Weteranów w biegu po schodach, czyli bieg na dystansie 33 pięter. Czy biegi górskie mogą odbywać się w mieście ? Pewnie, że tak. Mogą nawet odbywać się w... [więcej]
4. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą
4. Sosnowiecki Bieg Policz się z Cukrzycą. Serdecznie zapraszamy do udziału w 4 edycji Sosnowieckiego Biegu Policz się z Cukrzycą w Sosnowcu... [więcej]
Maraton, który pozostanie w mojej pamięci do końca życia
Maraton, który pozostanie w mojej pamięci do końca życia. Po nieudanym Maratonie Warszawskim w głowie była tylko jedna myśl, ponowna próba na... [więcej]
Bieg Drwala górski bieg w Jaworznie – „Nie wierz nigdy kobiecie”
Bieg Drwala górski bieg w Jaworznie – „Nie wierz nigdy kobiecie”. Zapisałem się na Nocne Marki 5 km super luzacki bieg przebierańców teraz pora zapłacić i... [więcej]
Żeby życiówka stała się faktem - relacja Damiana z IV Półmaratonu Gliwickiego
Żeby życiówka stała się faktem - relacja Damiana z IV Półmaratonu Gliwickiego. Żeby życiówka stała się faktem -postanowiłem zrealizować 10-tygodniowy plan treningowy... [więcej]
VI CROSS CZWÓRKI – BŁOTO, PIACH, SŁOŃCE, KRZACZORY I HARPAGANI <3
VI CROSS CZWÓRKI – BŁOTO, PIACH, SŁOŃCE, KRZACZORY I HARPAGANI <3. Sobota spędzona na kanapie przy kompie i śledzeniu naszych Ultrasów na Łemkowynie ;)... [więcej]
Jestem Uuuuultrasem 70km
Jestem Uuuuultrasem 70km. 15 kobieta na mecie !!! 145 w open - jestem zadowolona i zaskoczona :) [więcej]
#Łemkowynaultratrial - Misja przygoda - Realizacja w 100%
#Łemkowynaultratrial - Misja przygoda - Realizacja w 100% . Misja przygoda - Realizacja w 100%. Tym razem była misja Łemkowyna na dystansie 70 km. Zaczęło... [więcej]
Bank of America Chicago Marathon
Bank of America Chicago Marathon. W zeszłym roku zapisując się na maraton do Chicago nie myślałem ze dopisze mi szczęście i zostanę... [więcej]
Silesia Maraton 2017 - potrójna relacja
Silesia Maraton 2017 - potrójna relacja. Była potrójna relacja z połówki, to teraz wisienka na torcie - potrójna... [więcej]
Festiwal Biegów Ziemi Kłodzkiej - Pokonaj Twierdzę bieg 10 km
Festiwal Biegów Ziemi Kłodzkiej - Pokonaj Twierdzę bieg 10 km. Trasa biegu jest niewątpliwie atrakcyjna, ale zarazem bardzo, bardzo wymagająca. Tutaj nie... [więcej]
Silesia Półmaraton 2017 - potrójna relacja
Silesia Półmaraton 2017 - potrójna relacja. 1 Października w Katowicach się wiele działo. Wielu Harpaganów postanowiło zmierzyć się z... [więcej]
9. Bytomski Półmaraton
9. Bytomski Półmaraton. Na dwa tygodnie przed startem docelowym w okresie lato-jesień 2017 jakim jest maraton w Koszycach... [więcej]

6 Harpagańska Dycha - 31 marca 2019

Organizatorzy

Partnerzy

Sponsorzy

Patronat medialny